JEDWABNIK ERI = SAMIA CYNTHIA RICINI
jest ćmą z rodziny Pawicowatych (Saturniidae), jest podgatunkiem Samia cynthia
Jest ona dość duża, odwłok o długości ok. 1,5 – 3,5 cm i cztery ogromne skrzydła o rozpiętości dochodzącej do 11 - 13 cm. Skrzydła mają bardzo ciekawy wzór w postaci plamek, pasków, półksiężyców, na górnej części przednich skrzydeł widnieją plamki przypominające oko. Dominujące kolory to oliwkowe, brązy i beże z ciemno-żółtymi i białawymi wzorami - w zależności od gatunku. Gąsienice są blado-turkusowe z beżowym łebkiem i wypustkami na całym ciele. W trakcie rozwoju wytwarza między gałązkami kokon, przeważnie biały, gdzie też następuje przepoczwarczenie.
Zasięg
Peigler i Naumann w swojej pracy określali występowanie rodzaju Samia. Populacje rdzenne występują w Azji: Chiny (Zhejiang, Szanghaj, Jiangxi, Jiangsu, Shandong, Pekin, Shanxi, Liaoning, Heilongjiang), Korea (North Pyongan, South Pyongan, Pyongyang, Kangwon, South Kyongsan). Populacje introdukowane (uciekinierzy z hodowli lub wprowadzone i naturalizowane) Azja: Japonia, Indie Oceania: Australia Ameryka: Kanada, Stany Zjednoczone, Wenezuela, Urugwaj, Brazylia Afryka: Tunezja Europa: Francja, Austria, Szwajcaria, Niemcy, Hiszpania, Bułgaria.
W Indiach karmiony jest liśćmi rącznika pospolitego, z którego wytwarza się olej rycynowy (Ricinus communis).
Samia cynthia ricini znany jest z produkcji jedwabiu Eri i jest często określany powszechną nazwą "jedwabnik Eri". Znany jest również jako jedwab Endi lub Errandi.
Wykorzystywany jest do produkcji włókien jedwabiu, ale w mniejszym stopniu, niż udomowiony jedwabnik morwowy.
Jedwab ten jest określany jako "jedwab bez przemocy" ponieważ jedwabniki Eri nie są zabijane w trakcie procesu wytwarzania jedwabiu. Poczwarki Eri mogą rozwijać się do postaci dorosłej,a do pozyskania włókien jedwabnych używane są tylko kokony opuszczone przez motyla.
Jedwabniki Eri jako jedyne poza jedwabnikami morwowymi - Bombyx mori, zostały całkowicie udomowione.
Jedwab Eri jest wyjątkowy. Jest lśniący, ale puszysty, miękki i ciepły, zupełnie jak wełna.
Z powodu jego miękkości i ciepła jest popularnie używany do wytwarzania szali i narzut.
Przędze jedwabiu ERI odznaczają się wysoką użytecznością w produkcji różnych tkanin, jak również doskonale nadają się na dzianiny.
Właściwości tkanin Eri - układalność, przepuszczalność powietrza, puszystość tkaniny, współczynnik krycia, regeneracja zagniecenień, rozciągliwość tkaniny - są porównywalne z jedwabiem morwowym. Za to włókna jedwabiu Eri wykazują większą odporność na zrywanie niż morwowego.
Jedwab ten jest niezwykle trwały, ale odwijanie z kokonu i przędzenie nie jest tak łatwe jak bawełny i wełny.
Stosując do oceny jego właściwości system KES, widać niskie wartości obciążeń mechanicznych w ramach różnych testów takich jak: badanie wytrzymałości, badanie zginania, badanie powierzchni, badanie ścinania, ściskania. Waga i miąższość tkanin jedwabnych ERI są równoważne z tkaninami morwowymi (mulberry).
System oceny Kawabata - KES
jest używany do pomiaru mechanicznych właściwości tkanin . System ten został opracowany przez zespół kierowany przez prof. Kawabata na Wydziale Chemii Polimerów Uniwersytetu Kyoto w Japonii.
KES obejmuje cztery różne urządzenia, które w sumie mogą przeprowadzić sześć testów:
tester rozciągania i ścinania
tester czystego zginania
tester sprężystości
tester powierzchni - szorstkości i chropowatości
Ocena może obejmować pomiar przenikania ciepła powiązanego z uczuciem chłodu generowanego przy kontakcie tkaniny ze skórą podczas noszenia. KES nie tylko prognozuje ludzką reakcję, ale wnioskuje o postrzeganiu miękkości.
Gatunki jedwabników