Znaleziska archeologiczne wskazują, że jedwab wytwarzano już w starożytnych Chinach - kubek z kości słoniowej we wzory z jedwabnikiem oszacowano na 6–7 tys. lat, czyli około 4-5 tys. lat p.n.e. Odkopany w lessach prowincji Shaanxi fragment kokonu datowano na okres między 2600 a 2300 r. p.n.e. Jedwabnik morwowy pochodzi prawdopodobnie z Himalajów.
Najbardziej znana legenda wynalazek jedwabiu przypisuje cesarzowej Xi Lingshi - jednej z żon legendarnego cesarza Huang - Di, żyjącego w latach 2698 - 2598 p.n.e. Według legendy cesarz poprosił swą żonę Xi Lingshi, by sprawdziła, jaki szkodnik niszczy drzewa morwowe w jego ogrodach. Cesarzowa zauważyła, że są to białe larwy, które przędą błyszczące kokony. Przypadkowo jeden kokon wpadł jej do wrzątku i okazało się, że można wyciągnąć z niego delikatną nić. Zdumiona zebrała więcej kokonów, a z otrzymanej jedwabnej nici utkała dla męża szatę. Tyle legenda.
Jednak odkrycie produkcji jedwabiu przypisuje jej dopiero kronika Suishu, pochodząca z pierwszej połowy VII w.n.e. Wcześniejsza wersja mitu pochodzi z kręgu wczesnej kultury Ba w prowincji Syczuan i zanotowana została około roku 350 n.e., za wynalazczynię jedwabiu uważa postać zwaną Koniogłową Dziewczyną (Matouniang). ... W Syczuanie występują także inne podobne bajki tłumaczące odkrycie jedwabiu, m.in. podanie o władcy państwa Shu, Zanzongu, który wyszedł z gąsienicy jedwabnika
Xi Lingshi - wikipedia
Tak więc Xi Lingshi wynaleźć sposobu wytwarzania jedwabiu nie mogła, bo znany był od tysięcy lat, ale mogła zorganizować niemal przemysłową produkcję jedwabiu. Została boginią, patronką jedwabnictwa, i jeszcze dziś Chińczycy pracujący przy produkcji jedwabiu modlą się do niej.
Każdej wiosny cesarzowa osobiście inaugurowała sezon hodowli.
Od początku produkcji jedwab farbowano barwnikami naturalnymi, a już ok. 600 roku p.n.e. posługiwano się krosnami do tkania wzorzystego, które ulepszono w I wieku p.n.e., gdy zaczęto też stosować mechaniczną odwijarkę jedwabiu z kokonów.
Do V wieku p.n.e. hodowla jedwabników rozpowszechniła się w sześciu chińskich prowincjach, gdzie niemal wszystkie kobiety przez kilka miesięcy w roku pracowały przy karmieniu i pielęgnowaniu jedwabników oraz rozwijaniu kokonów, przędzeniu nici, tkaniu, malowaniu i haftowaniu jedwabiu.
Jedwab - Dariusz Baran
Pozwoliło to na uzyskanie niezależności przez kobiety, na wzrost ich pozycji społecznej.
Za produkcję jedwabiu odpowiedzialne były kobiety - i to przez wszystkie etapy jego produkcji: opiekę nad gąsienicami i drzewami morwowymi, rozmotanie oprzędu, pleceni nici, farbowanie i tkanie.
2. Produkcja jedwabiu: "Mężczyźni orzą, kobiety tkają"
Jedwab w dawnych Indiach
Jedwabniki hodowano głównie w Bengalu i Asamie . Niektórzy badacze twierdzą , że jedwab znany był już w czasach wedyjskich . Jest rzeczą niewątpliwą , że owady wytwarzające nić jedwabną żyły od początku w Indiach , ale produkcję tkanin jedwabnych przyjęto raczej od Chińczyków poprzez Birmę zapewne w drugiej połowie pierwszego tysiąclecia p.n.e. Najstarsze wiarygodne wzmianki o jedwabiu znajdujemy w pismach buddyjskich i w ARTHASIASTRZE , gdzie jest on nazywany czinapatta - " chińska tkanina " . W drugim wieku p.n.e. chiński podróżnik Czang Cien zanotował , że chiński jedwab importowano przez Indie do Baktrii . Oznaczałoby to , że nawet o owych czasach Hindusi jeszcze nie opanowali w pełni sztuki przędzenia i tkania delikatnych materiałów jedwabnych , w której później celowali . ( Arthur L. Basham - " INDIE "
chiny - W III w. p.n.e. pojawiło się malarstwo na jedwabiu (znaleziska w grobowcu w Czangsza);
Jedwabny szlak - dawna droga handlowa łącząca Chiny z Europą i Bliskim Wschodem. Szlak miał długość ok. 12 tys. km i był wykorzystywany od III wieku p.n.e. do XVII wieku n.e. na skutek odkrycia drogi morskiej do Chin (ok 1650r.). Znaczenie szlaku zmalało w VI wieku n.e., kiedy to częściowo utracił znaczenie ze względu na napływ ludów tureckich do Azji Środkowej. Jedwabny szlak prowadził z Xi'an, dawnej stolicy Chin, przez dolinę rzeki Tarym, wzdłuż północnego skraju pustyni Takla Makan, Samarkandę, Bucharę i Taszkent do Morza Kaspijskiego, następnie przez Turcję do Morza Czarnego. Istniała też tzw. droga południowa ? przez południowy skraj pustyni Takla Makan, Pamir, Baktrię, Indie i Syrię. Często uważano, że jedwabny szlak jest darem bogów. W drugiej połowie lat siedemdziesiątych XX wieku, ekipa japońskiej telewizji NHK przebyła cały szlak tworząc na bazie własnych doświadczeń serię filmów dokumentalnych o takim samym tytule. Muzykę do tego serialu skomponował Kitaro. ( Chiny ) JEDWABNY SZLAK 1020x500 39KB Szlaki jedwabne w I w. p.n.e. starożytny szlak handlowy biegnący od Chin na Zachód; powstał ok. II w. p.n.e. i używany był do VIII w.; biegł doliną Tarym, skrajem pustyni Takla Makan, przełęczami Pamiru do Chorezmu, Indii i Syrii; największe znaczenie miał za panowania dyn. Han i Tang.
BAM miasto w płd.-wsch. Iranie, w prowincji Kerman; 80 tys. mieszk.; leżące na hist. Jedwabnym Szlaku, przeżywało rozkwit w epoce Sasanidów (224?637) i Safawidów (1502?1736); z tego drugiego okresu przetrwała cała dzielnica mieszkaniowa wraz z wpisaną na Listę UNESCO historyczną cytadelą z pocz. naszej ery, wybudowaną z mułowej cegły; centrum rel. wyznawców zoroastryzmu, cel pielgrzymek; pod koniec 2003 epicentrum potężnego trzęsienia ziemi o sile 6,7 stopnia w skali Richtera, które zniszczyło miasto w 70% (ok. 30 do 40 tys. ofiar śmiertelnych, drugie tyle rannych).
TUNHUANG , Donhuang niewielkie miasteczko w płn.-zach. Chinach, nad rz. Tang-ho, u podnóża g. Nan-szan (prowincja Kansu); położone na Jedwabnym Szlaku, od IV do XIII w. znaczący ośr. buddyzmu, w którym powstał w tamtych wiekach słynny kompleks skalnych świątyń buddyjskich Mogao, zw. Grotami Tysiąca Buddów (faktycznie jest ich 460); wnętrza tego kompleksu zdobią polichromowane posągi Buddy wykonane w glinie, na ścianach cenne malowidła przedstawiające epizody z życia Buddy, sceny rodzajowe, ornamenty roślinne i zwierzęce; na pocz. XX w. w jednej z grot odkryto cenny zbiór 20 tys. manuskryptów buddyjskich, taoistycznych i zoroastryjskich z V-XI w.
HAMI miasto-oaza w płn.-zach. Chinach; 290 tys. mieszk. (1999); gł. centrum gosp. wsch. Kaszgarii; kanały nawadniające; uprawa melonów, winorośli, bawełny, drzew owocowych, arbuzów; rzemiosło; historycznie leżało na "jedwabnym szlaku". KITARO , właśc. Masanori Takahashi (ur. 1953) japoński kompozytor, multiinstrumentalista, realizator i producent nagrań; początkowo muzyk rockowy, po spotkaniu z Klausem Schulze zaczął tworzyć medytacyjną muzykę elektroniczną, wzbogaconą brzmieniami m.in. instrumentów starojapońskich; ogromną popularność przyniosły mu utwory ilustrujące tv serial dokumentalny Jedwabny szlak. POLO Marco (1254-1324) Marco Polo, Przybycie braci Polo (wuja i ojca Marco) do Kubilaja, wielkiego chana mongolskiego w r. 1275, miniatura z 1410 Odjazd Marco Polo z Wenecji, miniatura z Roman d'Alexandre kupiec wenecki, najwybitniejszy podróżnik europejski w okresie średniowiecza; 1271 wyrusza z Wenecji w towarzystwie ojca i stryja (byli kupcami i wieźli listy od papieża Grzegorza X do wielkiego chana Mongołów, Kubilaja) przez Syrię, Azję Mniejszą, Persję, Afganistan, Pamir, Kaszgarię, dalej szlakiem jedwabnym, przez Jarkend i Chotan, płd. skraj pustyni Takla Makan do płn. Chin - do Chanbałyku (ob. Pekin), gdzie dotarł 1275; w Chinach przebywał 17 lat trudniąc się handlem, pełniąc różne funkcje
PALMIRA , Palmyra, ob. Tadmur, Tudmur Palmira Palmira, wielka kolumnada, II w. w starożytności miasto położone w oazie Pustyni Syryjskiej; początki osadnictwa ok. X w. p.n.e.; rozwój od pocz. I w. p.n.e. dzięki położeniu na szlaku z wybrzeża M. Śródziemnego do Mezopotamii i na tzw. jedwabnym szlaku; największy rozkwit II-III w.; P. była wielonarodowym (Grecy, Fenicjanie, Izraelici, Babilończycy, Irańczycy, Egipcjanie) zamożnym miastem kupieckim, bogacącym się na handlu, ochronie i przyjmowaniu karawan oraz rzemiośle (wyroby skórzane, produkcja perfum, złotnictwo); m. posiadało liczne świątynie (m.in. Baalszamina, Baala), reprezentacyjne budowle, agorę, teatr, łaźnie, kolumnady wzdłuż gł. ulicy (z 375 kolumn zachowało się 150), domy zdobione malowidłami ściennymi; powstała tam specyficzna odmiana sztuki łącząca elementy hellenistyczno-rzym. z orientalnymi (gł. aramejskimi); zniszczona 272 przez ces. Aureliusza za bunt przeciw Rzymowi; 744 opanowana przez Arabów, stopniowo podupadała zasypywana przez piasek; ob. miasto w Syrii środk. (muhafazat Hims); 22 tys. mieszk. (2001); ośr. handl.-turystyczny; węzeł pustynnych dróg samochodowych; wykopaliska od XVIII w., od 1959 polska misja archeologiczna pod kierunkiem K. Michałowskiego; odsłonięto pozostałości murów obronnych, świątyń, innych budowli, nekropolię; najważniejszy zabytek Syrii.
FERGAŃSKA KOTLINA śródgórskie obniżenie między pasmami Tien-szanu, G. Turkiestańskich i Ałtajskich, w górnym biegu rz. Syr-daria, na terytorium Uzbekistanu, Tadćykistanu i Kirgistanu; pow. ok. 22 tys. km?, dł. ok. 300 km, szer. maks. 170 km; klimat umiarkowany ciepły, wybitnie suchy; częste trzęsienia ziemi. Jeden z najgęściej zaludnionych regionów Azji Środkowej; uprawa bawełny, winnej latorośli, drzew owocowych; sztuczne nawadnianie (Fergański Wielki Kanał); hodowla jedwabników; wydobycie ropy naft. i gazu ziemnego; gł. m.: Fergana, Kokand, Anidżan (Uzbekistan), Chodżent, Osz (Tadżykistan). Jeden z regionów kształtowania się cywilizacji w Azji Środkowej (odkryto narzędzia roln. z epoki neolitu); ośr. handlu i rzemiosła z I tysiąclecia p.n.e.; wiodła tędy jedna z dróg Jedwabnego Szlaku z Chin do Marakandy (ob. Samarkandy) i Persji; od VII w. pod panowaniem Arabów; od XIII w. w składzie imperium mongolskiego; 1876 włączona do Rosji; 1924 podzielona pomiędzy Tadżycką ASRR i Karakirgirski Obwód Autonomiczny należący do Ros. FSRR.
KASZGARSKA KOTLINA , Kotlina Tarymska bezodpływowa kotlina w zach. Chinach, między górami Ałtyn-tag, Kunlum (ich zach. odgałęzienie stanowią G. Kaszgarskie), Tien-szan i wyżyną Pamir; na wsch. otwarta ku pustyni Gobi; dł. ok. 1500 km, szer. ok. 650 km, wys. 700-1300 m; środk. część zajmuje piaszczysta pustynia Takla Makan; u podnóży gór (na wys. 1000-1500 m) urodzajne równiny lessowe; rzeki tylko na obrzeżach kotliny, krótkie i ginące w piaskach pustyni, największa - rz. Tarym uchodzi do bezodpływowego słonego jez. Łob-nor (najw. z kilku j. okresowych w kotlinie); klimat umiarkowany ciepły, kontynentalny, o ostrych zimach i gorących latach, wybitnie suchy; roczna suma opadów od 5 mm na płd. wsch. do ok. 100 mm na zach.; zimą i wiosną burze pyłowe; ludność skupiona w oazach u podnóży gór, zajmuje się rolnictwem (uprawa - dzięki nawadnianiu - zbóż, bawełny) i hodowlą (konie, wielbłądy, owce, bydło), w części płd.-zach. hodowla jedwabników; gł. m.: Kaszgar, Jarkend, Chotan, Aksu, Kucza; przez K.K. wiodła dawniej droga handlowa jedwabny szlak. ( Interia )
3. Historia
Jedwab wytwarzany był w Chinach od co najmniej 4000 lat. Adamaszek, czyli rodzaj jednobarwnej tkaniny, oraz bogate jedwabne hafty, był wytwarzany już za dynastii Shang (1600-1050 p.n.e.).
Do IV wieku n.e. nikomu nie udało się wykraść sekretu cudownego włókna. Pierwszym wyłomem była kradzież jedwabników do Japonii właśnie w IV wieku.
W Europie jedwabniki pojawiły się za panowania cesarza Justyniana (VI w.n.e.) za sprawą dwóch mnichów, którzy przemycili kokony z żywymi jedwabnikami w wydrążonych kosturach.
4. Zastosowania w Chinach
Piśmiennictwo i malarstwo
W Chinach teksty spisywano na deszczółkach bambusowych, jednak tekst wystarczająco nobliwy zamieszczano na jedwabiu. Niestety z tego powodu nigdy nie zobaczymy niektórych tekstów - setki lat sprawiają, że jedwab, jeśli nie jest pieczołowicie doglądany, ulega bezpowrotnemu zniszczeniu.
Hierarchia
Kosztowne jedwabne szaty symbolizowały bogactwo i pozycję społeczną.
Pieniądze
Zwoje jedwabiu służyły jako pieniądze. Badania archeologów i historyków wskazują, że było tak począwszy od dynastii Zhou (1050-256 p.n.e.) aż do dynastii Tang (618-907 n.e.)
Medycyna
Gąsienice używano do leczenia epilepsji i chorob kobiecych. Przypisywano im wiele właściwości: poprawy apetytu, samopoczucia, snu. Ponoć obniżają też ciśnienie krwi i leczą reumatyzm.
Jedzenie
Pieczone gąsienice z imbirem, oliwa, czosnkiem i sosem sojowym są wielkim przysmakiem. Robi się też z nich smaczną herbatę.
http://www.chiny.pl/si.php