O jedwabiu prawie wszystko ...

Kompedium wiedzy o jedwabiu

Czym jest jedwab?

Jedwab
jest niezwykle cienkim i delikatnym włóknem białkowym wytwarzanym przez jedwabniki.
Jedwab
to przede wszystkim potoczna nazwa tkanin produkowanych z przędzy uzyskiwanej z tego włókna. Tkaniny jedwabne są niezwykle przyjemne w dotyku. Charakteryzuje je gładkość, miękkość i delikatność. Najczęściej są cienkie i lekkie, często z połyskiem.
Jedwab
w postaci rozpuszczalnej proteiny to również surowiec do wielu kosmetyków do twarzy, ciała, włosów i paznokci.
Jedwab
jest tak naturalny dla naszego ciała, że jeszcze stosunkowo niedawno produkowano z niego nici chirurgiczne oraz opatrunki ran oparzeniowych, a obecnie prowadzi się badania nad wykorzystaniem jedwabiu w medycynie.
Jedwab
wykorzystują jedwabniki do budowy kokonu jako ochrony swojego delikatnego ciała, my wykorzystujemy jedwab do ochrony naszego trochę większego ciała.
Jedwab
trzeba przyznać, jest najlepszym produktem naturalnej biotechnologii. Posiada wszelkie zalety włókna, jakich nawet sami byśmy nie wymyślili. Jest ciepły w dotyku, gdy jest chłodno i jest przewiewny, gdy jest zbyt ciepło. Chłonie wilgoć szybciej niż bawełna i szybciej wysycha, a jednocześnie zachowuje pewien poziom wilgoci potrzebny naszej skórze. Zapalony - spopiela się i szybko gaśnie, nie przywierając do skóry jak włókna sztuczne.
Jedwab
to również ogólna nazwa wszelkich produktów uzyskiwanych z kokonów jedwabnika.
Jedwab
to także zwyczajowa nazwa tkanin produkowanych z włókien jedwabnika.

Włókna jedwabiu naturalnego należą do najcieńszych włókien naturalnych o dużej wytrzymałości mechanicznej.
Gdyby wykonać z nici jedwabnej linę tej samej grubości co lina stalowa, lina jedwabna mogłaby ona utrzymać ciężar większy niż stalowa.
Gdyby pojedyncze włókno jedwabiu mogłoby mieć przekrój 1 mm2, mogłoby wytrzymać ciężar ok. 46 kg.
Przy tym włókna jedwabne są bardzo elastyczne i rozciągliwe.

Z jedwabiu naturalnego wytwarza się najczęściej tkaniny, kosmetyki, ale również ma wiele innych zastosowań. Czysty jedwab jest nie tylko piękny i mocny. Ze względu na cenne właściwości wykorzystywany bywa w chirurgii, do produkcji strun instrumentów muzycznych, żyłek do łowienia ryb.

Włókna jedwabiu naturalnego są elastyczne, łatwe do oczyszczenia i dalszego przerobu np. do barwienia, przędzenia, tkania. Ich trójkątny przekrój załamuje światło pod różnymi kątami.

Tkaniny z nich wykonane zyskują szlachetne lśnienie lub niepowtarzalny połysk. Są higroskopijne i termoaktywne, łatwo wchłaniają wilgoć i odparowują ją na zewnątrz, w chłodne dni rozgrzewają, w gorące - chłodzą. Nie lubią ich owady - odstraszają mole, wszy, pchły i inne pasożyty. A przy tym są w pełni naturalne i nie powoduje alergii.

Do wyprodukowania jednego kilograma czystego jedwabiu potrzeba 6 kg kokonów, t.j. około 4 tysięcy gąsienic jedwabników, które zjedzą ok. 170 kg liści morwowych.
Uzyskanie jedwabiu na jeden krawat wymaga zużycia przeciętnie 110 kokonów, na bluzkę około 630, a na japońskie kimono 3000.

Tkaniny jedwabne produkowano w Indiach co najmniej od 6 tys. lat p.n.e.,a na skalę przemysłową w Chinach od 2700 p.n.e., w Japonii i Persji od IV w., od poł. VI w. w Biznacjum, skąd umiejętność ta przeniknęła do Grecji, Italii, Francji, Hiszpanii; od XVII w. była znana także w innych krajach Europy; wyrabiano tkaniny ubraniowe np. adamaszek, atłas, aksamit, taftę, kitajkę oraz inne kosztowne tkaniny dekoracyjne. Jedwabiu używano też do haftów, jako podłoża malarskiego, zwłaszcza w Azji - np. batiki, a nawet do wyrobu książek. Płacono nim podatki, wynagradzano urzędników, był podstawą międzynarodowego handlu.

Import jedwabiu przed czasami nowożytnymi, legendy o mnichach zdobywających jajeczka jedwabników itp. dotyczyły jedwabiu morwowego i jego produkcji, a nie jedwabiu ogólnie.


Co nie jest jedwabiem?

Nie jest jedwabiem - pościel atłasowa 100% bawełny

Nie są jedwabiem - pończochy jedwabne z lycry, poliamidu, poliestru


Źródła informacji

Dokładamy wszelkich starań, by informacje zawarte w Kompedium Wiedzy o Jedwabiu były rzetelne i prawdziwe. Dlatego też zwykle informacje te opieramy na wielu źródłach - sprawdzamy, porównujemy i analizujemy ich zasadność.

W miarę możliwości podajemy odnośniki do źródeł w tekscie, jednak najczęściej wykorzystywane źródła podajemy oddzielnie, w tym miejscu.

Nie ponosimy odpowiedzialności za sposób wykorzystania informacji zawartych w Kompedium Wiedzy o Jedwabiu



^
^