O jedwabiu prawie wszystko ...

Kompedium wiedzy o jedwabiu

Jedwab w kulturze świata

kultura KSIĄŻKA Książki i broszury wydane 1999 w Polsce, wg działów klasyfikacji UNESCO dokument zawierający tekst słowny utrwalony graficznie, w postaci zszytych arkuszy tworzących wolumen; w starożytności zapisywano teksty na tabliczkach glinianych, następnie wypalanych dla utrwalenia (Sumerowie, Asyryjczycy, Babilończycy); w Grecji i Rzymie posługiwano się woskowanymi tabliczkami drewnianymi; w Indiach sporządzano zapisy na liściach palmowych; ważnym etapem w rozwoju k. było wprowadzenie w Egipcie - później w Grecji i Rzymie - papirusu(najstarszy dochowany papirus pochodzi z V w. p.n.e. z Egiptu); k. przyjęła formę zwoju (10-15 m długości i 20-30 cm szerokości) nawiniętego na dwa drążki pergaminu, papirusu lub jedwabiu; w Chinach k. miała postać harmonijki z okładką przednią i tylną lub przyklejoną do pierwszej i ostatniej strony twardszą kartą papieru (typ k. w Chinach stosowany do dziś); od V w.n.e. Przysłowia i wiersze Jedwabne słowa które nie pożółkły Rewolucji nie robi się w jedwabnych rękawiczkach. Józef Stalin Jedwab wynaleziono po to, aby kobiety mogły w sukniach chodzić nago. Przysłowie arabskie Śpiewać dla was, rzecz nie lada. Kto jedwabne słówka składa, Kto nie dzieli z wami doli, Nie zaśpiewa sercu k'woli. Teofil Lenartowicz Chciałbym być jedwabnym ekranem Warhola Ian Curtis Przekleństwo kupcom, co jedwab sprzedają, i panom, co noszą jedwabie – przekleństwo, przekleństwo! Zygmunt Krasiński W oczach głodnego człowieka i jedwab nie ma wartości. Przysłowie koreańskie To prawdziwa ironia, że podziwiamy tylko motyle, a to ćmy przędą jedwab. Są silniejsze i szybsze. (?) To właśnie tania odzież, tania bawełna i sztuczny jedwab, buty, samochody itd. są typowymi osiągnięciami produkcji kapitalistycznej, i nie są to z reguły ulepszenia, które by wiele znaczyły dla ludzi bogatych. Królowa Elżbieta miała jedwabne pończochy. Nie jest typowym osiągnięciem kapitalizmu dostarczanie większej ilości jedwabnych pończoch królowym, lecz umożliwienie dostępu do tego dobra robotnicom fabrycznym, dostępu opłacanego coraz mniejszym wysiłkiem. Lord Acton http://www.dejzy.pl/czytelnia/poradniki/porady0020.html

Kwiaty z jedwabiu


Kultura Indii

Sari = saree Sari, ubiór noszony przez kobiety głównie w Indiach, a także m.in. w Pakistanie, ? Sri Lance i Indonezji, składający się z długiego (ok. 6 i więcej m) pasa materiału, drapowanego w talii, przerzuconego przez ramię i zakładanego na głowę. Bawełniane lub jedwabne, może być upinane na kilka sposobów, zależnie od okoliczności i pozycji kobiety.

Kwiaty z jedwabiu


Kultura Japoni

instrumenty muzyczne GEK-KIN japoński instrument muzyczny z grupy chordofonów szarpanych; rodzaj gitary o płaskim, okrągłym rezonatorze i krótkiej szyjce o wysokich progach przebiegających wzdłuż szyjki; grający szarpie plektronem dwie jedwabne struny, trzecia zaś, dodatkowa struna naciągnięta wewnątrz rezonatora rezonuje, nadając instrumentowi charakterystyczną, jękliwą barwę dźwięku. STRUNA źródło dźwięku w instrumentach strunowych (chordofonach); uzyskuje niezbędną do drgań elastyczność po napięciu między dwoma nieruchomymi punktami; s. są wykonywane z metalu (stal, mosiądz), skręconego jelita zwierzęcego, włosia, jedwabiu; mogą być owijane drutem aluminiowym, chromowym, srebrnym; pobudzenie do drgań następuje przez szarpnięcie ( interia ) Obi, pas do kimona, początkowo zwykły, cienki skrawek materiału, zwykle jednobarwny lub w paski, wiązany wokół bioder, noszony zarówno przez mężczyzn, jak i przez kobiety. Szczególny rozkwit formy przeżyło obi w okresie Edo (1600-1868). Szyto je ze szlachetnych tkanin, głównie z naturalnego jedwabiu, pojawiły się też obi bardzo szerokie, haftowane i wyszywane brokatem. Męskie obi niewiele zmieniły swoją formę, pozostały wąskie i kolorystycznie stonowane. Obecnie obi prezentują całą gamę stylów, kolorów i sposobów wykonania, zależnie od okazji i od rodzaju kimona. W Japonii ten element stroju jest często ważniejszy od samego kimona. KIMONO tradycyjny japoński strój kobiecy lub męski (k. krótsze, noszone wraz ze spodniami) z tkaniny jedwabnej, bogato haftowanej lub malowanej, o niepowtarzalnych wzorach, w postaci luźnej sukni ściągniętej ozdobnym pasem zw. obi. Dodatkami do k. są: poduszeczki, wachlarz, specjalne buty zw. z?ri, białe skarpetki z oddzielonym dużym palcem, torebka (w kolorze butów). Obecnie k. noszone są w Japonii podczas ważniejszych świąt i festiwali, np. w Nowy Rok; w Święto Dojrzałości (15 I) zakładają je 20-latkowie. ( interia ) Japońskie ślubne kimono z czystego jedwabiu

Kwiaty z jedwabiu


Jedwab w religiach świata


Katolicyzm

w kościele PALIUSZ część stroju liturgicznego; biała wełniana wstęga z krzyżami z czarnego jedwabiu noszona na ramionach przez papieża i arcybiskupów metropolitów przy święceniach kapłańskich, konsekracjach biskupów, poświęceniach olejów, podczas wizytacji prowincji, na synodach; metropolici Krakowa, Eichstätt, Paderborn i Toul mają przywilej noszenia ozdobniejszego racjonału.

Kwiaty z jedwabiu


Judaizm

TAŁES szal nakładany przez Żydów na głowę podczas modlitwy; wełniany, jedwabny lub bawełniany; chusta czarno-biała z czerwonymi pasami i frędzlami (cyces).

Kwiaty z jedwabiu


Islam

w islamie MUALLAKI zbiór siedmiu słynnych kasyd z epoki przedmuzułmańskiej lub współczesnej Mahometowi; stanowią plon konkursu poetyckiego zorganizowanego VI/VII w. w Ukaz k. Mekki; ich teksty wyhaftowane złotem na jedwabiu wiszą w Kaabie; nazwa z arab. mu'allaka = zawieszona. KAABA , Al Kaaba część Wielkiego Meczetu w Mekce; monumentalny relikwiarz, w którego wsch. narożniku znajduje się największa świętość islamu: al-Hadżar al-Aswad, czyli Czarny Kamień; z zewnątrz K. okrywa haftowana zasłona z czarnego brokatu (kiswa) zmieniana co roku; K. jest celem pielgrzymek wiernych (hadżdż), którzy obchodzą Kaabę 7 razy i całują Czarny Kamień; dziedziniec, na którym znajduje się K., otoczony jest murem z 19 bramami i 7 minaretami; data powstania K. jest nieznana; wg starej legendy arabskiej miał ją zbudować Adam 200 lat po wygnaniu z raju; po potopie K. odbudowali Abraham i Izmael, a Czarny Kamień miał przynieść archanioł Gabriel; 400 lat przed Mahometem, w III w. n.e., K. była miejscem czczonym przez plemiona arabskie; ku K. zwraca twarz muzułmanin podczas odmawianej pięciokrotnie w ciągu dnia modlitwy. ( interia )

Kwiaty z jedwabiu



^
^